Jak fotím interiéry + 7 triků, které při focení používám

Když jsem začínala před časem s home stagingem, neřešila jsem jen to, jak interiéry proměňovat, ale samozřejmě i jak je vyfotit. Ze začátku jsem myslela, že interiéry budu fotit sama, ale po jednom kurzu a vyslechnutí tolika pojmů, kterým jsem vůbec nerozuměla, jsem se rozhodla využívat profi fotografy.

Teď využívám dva fotografy a jsem za ně opravdu ráda. Sama bych se focení interiéru učila hodně dlouho a stálo by hodně peněz koupit všechno, co je k pořádnému focení interiéru potřeba.

Ne každý fotograf umí fotit interiéry
To jsem si vyzkoušela na vlastní kůži a můj naivní předpoklad, že když je fotograf „profi“, musí umět vyfotit všechno, byl hodně vedle.  Interiéry jsou pro focení specifické a je potřeba mít s nimi zkušenosti, aby se fotka opravdu povedla. I když má fotograf sebehezčí fotky portrétů, svateb nebo exteriérů, před spoluprací chci vždycky vidět fotky interiérů.

CO JE PŘI FOCENÍ INTERIÉRU POTŘEBA

Pro focení interiéru by fotografovi určitě neměl chybět širokoúhlý fotoaparát a stativ. Dál pak máme kabelem propojený foťák s počítačem nebo přes aplikaci s tabletem.

Propojení s dalším přístrojem používáme hlavně proto, že vyfocenou fotku je dobré vidět na větší obrazovce. Tam jsou viditelnější chyby jako polštářek nakřivo, sedačka příliš blízko ke stolku nebo lampa v zákrytu za kytkou.

Takové chyby nejsou na malé obrazovce foťáku tolik viditelné, a proto se já osobně ráda dívám na fotky na velké obrazovce. Tam chyby vidím a před cvaknutím foťáku ještě věci v interiéru trochu poupravím pro konkrétní fotku.

JAK FOTÍME

Rybí oko
Nejprve ale začneme tím, jak nefotíme. Nikdy nefotíme interiéry „rybím okem“. Je to nepřirozené. Zájemci, kteří se přijdou na interiér podívat, nikdy neuvidí interiér tak, jak je vyfocený rybím okem. Přirozenost a co nejpodobnější fotka realitě – to je naprostý základ.

Jak na to
Vždycky si fotím interiér „před“. Už na fotkách před úpravou interiéru je vidět, jaký úhel bude pro focení nejspíš dobrý. Když je pak interiér připravený, najdeme v pokoji nejlepší úhel na focení tak, že se postavíme do každého rohu. Pak se rozhodneme z jakého rohu bude fotka nejlepší. Fotíme tedy z rohů, a pak v některých případech i čelně. Podívejte se na oba případy.

Stativ
Fotograf si dává stativ s foťákem celkem nízko, přibližně okolo jednoho metru od země. Je to základní věc při focení interiéru. Podívejte se jaký je rozdíl mezi foťákem vysoko a nízko.

Detaily
Prozatím jsme řešili jen fotku celé místnosti, ale určitě se vyplatí fotit i detailnější a bližší záběry. Jsou zajímavé a vzbuzují emoce.

Úprava
Po focení jsou fotky ještě fotografem upraveny. Ale ne přehnaně. Nejdůležitější jsou pravidla:

- přirozenost,
- co největší podoba jak na fotce, tak v reálu.

Rozhodně neretušujeme díru ve zdi, aby pak zájemce přišel na prohlídku krásného bytu a byl překvapený, že je dírou skoro vidět k sousedům. Co maximálně upravujeme jsou například kabely od lamp a podobné drobnosti. Nic víc se neretušuje. Nechceme zájemce o koupi zklamat a tím je odradit. Zklamaný zájemce bude našvaný zájemce a nic nekoupí.

7 TRIKŮ PŘI FOCENÍ INTERIÉRU

 Při focení interiérů jsem postupně přišla na některé triky, které používám a které by mě dřív vůbec nenapadly. A tady se s vámi o ně podělím: 

1/ Průhledy
Moje oblíbené fotky jsou s průhledem z jednoho pokoje do druhého. Jsou mnohem zajímavější než jen jedna samostatná místnost. 

2/ Ne za sebou
Co na fotografiích nevypadá vůbec dobře je umístěný nábytek a doplňky za sebou. Jinak řečeno věci v zákrytu v řadě. Pokud nábytek není na fotce pořádně vidět a je v zákrytu za jiným nábytkem, je to špatně.

Na fotce je několik věcí za sebou (taburet, stůl, křeslo). Je potřeba dávat si pozor, aby byl každý kus nábytku na fotce samostatně vidět a nestál v řadě za dalším nábytkem. 

V reálu se může zdát všechno skvěle naaranžované, ale na fotce může být všechno úplně jinak. Proto je důležité se nejprve podívat na záběr nejlépe na velké obrazovce (a jsme znovu u toho, proč máme propojený foťák s notebookem), a pak finálně upravit nábytek a doplňky pro konkrétní fotku – narovnat polštářek, posunout konferenční stolek, otočit kytku a podobně.

3/ Co je vidět v zrcadle
Někdy může fotku udělat zajímavou zrcadlo, a proto vždycky kontrolujeme, co je v zrcadle vidět. Podívejte se do malého kulatého zrcátka vpravo.

4/ Výhledy 
Nikdy nevynechávám focení výhledů. Téměř všude se dá nějaký pěkný výhled najít a vždycky je potřeba toho využít. Jak na výhledy si můžete přečíst v článku Jiný úhel pohledu.

5/ Otevřená skříň
Otevřená skříň rozbije velkou plochu posuvných dveří a udělá fotku zajímavější. 

6/ Klika u dveří
Hlavně v menších a prázdných pokojích fotíme místnosti i se dveřmi ve výšce kliky. Prázdná místnost není moc zajímavá, a aby na fotce nebyly jen holé zdi, fotíme prázdné pokoje i s dveřmi. Podívejte se na rozdíl.

7/ Sundat dveře
Posledním trikem, který někdy používám pro lepší fotku, jsou sundané dveře. Prostě je vyndáme z pantů a dáme je pryč. Někdy pro pěkný záběr překážejí, tak musejí jít.  Ale jen na fotku. 

SHRNUTÍ

Na závěr ještě shrnutí, jak postupovat:

1. fotograf– před první spoluprací si nechat zaslat fotky interiéru
2. vyfotit interiér "před"
3. stoupnout do každého rohu místnosti – najít nejlepší pohled
4. vybraný pohled zkontrolovat na velké obrazovce
5. nábytek a doplňky poupravit pro konkrétní fotku
6. stativ nízko – okolo jednoho metru
7. vyfotit pohled z rohu
8. vyfotit čelní pohled
9. vyfotit detaily
10. fotky upravit

A nikdy nezapomínejte - přirozenost je základ. Nechceme zájemce o koupi zklamat. Chceme, aby se zamiloval a za žádnou cenu nechtěl odejít jinam. A to zajistíme tím, že nemovitost na fotce bude v co nejpodobnějším stavu jako nemovitost v reálu. Pak klient nebude zklamaný a prodej bude dobře nastartovaný.

A závěrem jako vždy „Good design is good business“ a v realitách to platí dvojnásob.

Zůstaňte v kontaktu pro další inspiraci

© MADISON, 2021, vytvořilo studio: Pixel Design
Podmínky užití | Mapa stránek

cena
předběžná
0 Kč
zobrazit